Przejdź do treści

Symbole Narodowe

Przedszkole w Łęcznej. Casper, Casperki malują flagę polski

Z okazji zbliżającego się Święta 11listopada nasze Casperki poznają Symbole Narodowe 🙂 Kliknij by wejść na stronę www – Przedszkole w Łęcznej Casper

Galeria w roli głównej … Casperki, znajdź swoją pociechę, oceń komentuj i polecaj

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[’GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(’create’, 'UA-90568817-6′, 'auto’);ga(’send’, 'pageview’);</script>

Polskie symbole narodowe chronione są przez konstytucję. Warunki, na jakich polskie godło oraz flaga mogą być używane określa stosowna ustawa.
Symbolami narodowymi są:
flaga,
godło,
hymn.
Flaga
Polska flaga składa się z dwóch pasów, które mają taką samą szerokość. Główny pas jest koloru białego, a dolny czerwonego. Kolory te nawiązują do godła państwa polskiego. Kolor biały odwołuje się do Orła Białego, a czerwony ma związek z tłem tarczy. W latach wcześniejszych kolejność kolorów na fladze państwowej była różna, używano bowiem na przemian flagi biało-czerwonej lub czerwono-białej. Biało-czerwona flaga od 1831 roku jest oficjalną flagą narodową. Z upływem czasu biało-czerwone kolory uzyskały samodzielne znaczenie. Kolory te zaczęto wykorzystywać na sztandarach i chorągwiach. W XVIII wieku wojskowe mundury zostały nawet wzbogacone biało-czerwonymi kokardami. Flaga używana jest także przez polską żeglugę śródlądową. Bandera ma również dwa poziome pasy o kolorze białym i czerwonym.
Godło
Polskie godło składa się z białego orła ze złotą koroną umieszczonego na tle o czerwonym kolorze. Głowa orła zwrócona jest w prawą stronę. Początki powstania godła związane są z Lechem, twórcą polskiej państwowości. Symbol orła jest związany z Gnieznem, czyli stolicą, która została stworzona przez Lecha. Gdy przebywał on pod Poznaniem, zobaczył nagle na drzewie gniazdo, w którym znajdował się biały orzeł z trzema pisklętami. Nagle orzeł rozpostarł skrzydła na tle czerwonego od zachodu słońca nieba. Widok ten tak zachwycił Lecha, że postanowił on wykorzystać motyw orła w swoim herbie.
Hymn
Twórcą polskiego hymnu jest Józef Wybicki. Był on przyjacielem generała Dąbrowskiego. Dnia 16 lipca 1797 we Włoszech, w miejscowości Reggio, gdzie miała miejsce parada wojskowa, po raz pierwszy zaśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Początkowo, pieśń ta była nazywana Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Dopiero w 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” stał się oficjalnym hymnem polski. Zyskał wtedy obecny tytuł.
Źródło: http://symbolenarodowe.pl

Skip to content