Przejdź do treści

Spotkanie z Górnikiem

Przedszkole w Łęcznej. Casper, wizyta Górnika

Spotkanie z Górnikiem… dziękujemy Tacie Ignasia i Kajuni za odwiedzenie naszego przedszkola. 🙂 Kliknij by wejść na stronę www – Przedszkole w Łęcznej Casper


Galeria w roli głównej … Casperki, znajdź swoją pociechę, oceń komentuj i polecaj

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[’GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(’create’, 'UA-90568817-6′, 'auto’);ga(’send’, 'pageview’);</script>

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o pracy górników

Górnik należy do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zawodów. Z pewnością nie jest to zawód dla każdego. Na czym dokładnie polega taka praca i jakie trzeba spełnić wymagania, żeby móc ją wykonywać?
Górnik może być zatrudniony w kopalni podziemnej i odkrywkowej. Praca przy wydobyciu węgla kamiennego obejmuje kilka różnych etapów. Na początku jest to przygotowanie złoża do eksploatacji. W przypadku podziemnych kopalni wymaga to drążenia głębokich szybów oraz chodników. Zarówno szyby, jak i chodniki muszą zostać zabezpieczone odpowiednimi konstrukcjami ze stali, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa górników, którzy przebywają pod ziemią.
Główny proces wydobycia węgla, który określa się jako urabianie, polega na mechanicznym wybieraniu okruchów węgla. Powstające w ten sposób otwory uzupełnia się podsadzkami, które wzmacniają ściany szybów i chronią je przed zawaleniem. Górnicy korzystają w swojej pracy z różnych urządzeń oraz maszyn. Każdy z pracowników odpowiada za konkretny etap przygotowania lub wydobycia.

Jakie wymagania trzeba spełnić żeby zostać górnikiem?

Aby pracować w zawodzie górnika należy ukończyć zawodową szkołę górniczą na odpowiednim kierunku. Dodatkowo osoby, które używają specjalistycznych maszyn muszą mieć odpowiednie uprawienia od ich obsługi. Każdy pracownik kopalni obowiązkowo przechodzi szkolenie BHP. Bardzo duże znaczenie ma znajomość wszystkich zasad oraz procedur, które obowiązują na terenie kopalni i gwarantują nie tylko sprawny przebieg pracy, ale także zachowanie bezpieczeństwa.
Duża siła nie jest oficjalnym wymogiem, który trzeba spełnić, żeby podjąć pracę w kopalni. Nie da się jednak ukryć, że górnik codziennie wykonuje bardzo ciężką pracę fizyczną, która wymaga dobrego zdrowia, dużej sprawności i odpowiedniej tężyzny fizycznej. Dlatego konieczności posiadania odpowiedniej siły wynika z samego charakteru tego zawodu.
Niestety przy tak ciężkiej i wymagającej pracy górnicy zazwyczaj nie mogą liczyć na zbyt duże wynagrodzenie. Najniższe zarobki w tym zawodzie mogą wynosić 1300 złotych netto na miesiąc, co nie stanowi zbyt imponującej kwoty. Na szczęście w zależności od kopalni, jej rodzaju i umiejscowienia, górnicy mogą również otrzymywać wyższe wynagrodzenie – nawet ponad 5000 tys. złotych netto. Kwota wypłaty zależy także w dużym stopniu od posiadanego stażu pracy oraz kwalifikacji, np. uprawnień od obsługi ciężkiego sprzętu…

Źródło: http://www.polskapraca.info

Skip to content