Przejdź do treści

Dzień Listonosza

Przedszkole w Łęcznej. Casper, dzieci poznają zawód listonosza

Dziś w żłobku obchodziliśmy dzień Listonosza. Dzisiaj gościliśmy przedstawiciela tego zawodu, który dostarczył nam paczkę z upominkami dla dzieci… 🙂 Kliknij by wejść na stronę www – Przedszkole w Łęcznej Casper

Galeria w roli głównej … Casperki, znajdź swoją pociechę, oceń komentuj i polecaj

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[’GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(’create’, 'UA-90568817-6′, 'auto’);ga(’send’, 'pageview’);</script>

Listonosz – pracownik urzędu pocztowego doręczający adresatom listy, telegramy, przekazy, i inne przesyłki; doręczyciel pocztowy.
Listonosze – dotyczy to przede wszystkim listonoszy na terenach wiejskich – przyjmują także do nadania listy i przekazy pocztowe. Często zajmują się również sprzedażą kartek pocztowych, znaczków i innych towarów znajdujących się w ofercie Poczty Polskiej S.A.
Listonosze mają ściśle wyznaczone rejony, które obsługują. Ze względu na rozległość rejonu i ilość korespondencji, mogą obsługiwać swój rejon pieszo, rowerem, motorowerem lub samochodem (autorejon).
Praca listonosza składa się z kilku etapów. Listonosz przystępujący do pracy wybiera z przegródki listy zwykłe, natomiast listy polecone (wpisane uprzednio na kartę doręczeń), przesyłki pobraniowe, przesyłki listowo-wartościowe odbiera z ekspedycji (dział poczty zajmujący się przyjmowaniem, opracowywaniem, dzieleniem i wydawaniem przesyłek doręczycielom) za pokwitowaniem, podobnie postępuje z przekazami – po czym odbiera w kasie urzędu gotówkę tzw. zasilenie. Następnie na swoim stanowisku rozdziela korespondencję według kolejności doręczenia. Torba listonosza może ważyć maksymalnie 17 kg, dlatego w rewirze listonosza są skrzynki kontaktowe. Są to pocztowe, niebieskie skrzynki umieszczone w różnych miejscach. Do tych skrzynek listonosz robi tzw. pakiety, czyli zbiór listów i przesyłek które kurier pocztowy samochodem ma zawieźć do wskazanej skrzynki kontaktowej, z której potem listonosz wyjmuje przesyłki celem doręczenia. Po powrocie na pocztę listonosz rozlicza się z wydanych przekazów, awiz, przesyłek rejestrowanych i korespondencji wyjętej ze skrzynek pocztowych – tzw. zwrotów, wypełniając a następnie dając do sprawdzenia i podpisu kartę doręczeń, kartę przekazową oraz książkę doręczeń.
 
Skip to content